600 V 3 Pin Transistor Socket BCR20KM-12L Medium Power Insulated Type
Anterwell Technology Ltd.
Contact Now
Brand Name : RENESAS
Model Number : BCR20KM-12L
Certification : Original Factory Pack
Place of Origin : Malaysia
MOQ : 20
Price : negotiate
Payment Terms : T/T, Western Union,Paypal
Supply Ability : 5000
Delivery Time : 1
Packaging Details : please contact me for details
Shipment : DHL, FedeX, UPS, EMS etc
Main Line : IC components, Transistor, Diode, Module,Capacitor etc
Temperature : -40 to+125 °C
VDRM : 600V
D/C : 1612
Package : TO-220F
Contact Now
Transistor BCR20KM-12L Medium Power Use
Features
• IT (RMS) : 20 A
• VDRM : 600 V
• IFGTI, IRGTI, IRGT : 30 mA (20 mA)Note5
• Viso : 2000 V
• Insulated Type
• Planar Passivation Type
• UL Recognized : Yellow Card No. E223904 File No. E80271
Outline
Maximum Ratings
Parameter Symbol
Voltage class
12
Unit
Repetitive peak off-state voltageNote1 VDRM 600 V
Non-repetitive peak off-state voltageNote1 VDSM 720 V
Parameter Symbol Rating Unit Condition
RMS on-state current IT (RMS) 20 A Commercial frequency, sine full wave 360° conduction, Tc = 85°C
Surge on-state current ITSM 200 A 60Hz sinewave 1 full cycle, peak value, non-repetitive
I 2 t for fusing I2 t 167 A2S
Peak gate power dissipation PG (AV) 5 W
Average gate power dissipation PGM 0.5 W
Peak gate voltage PG (AV) 2 W
Peak gate current VGM 10 V
Junction temperature IGM – 40 to +125 °C
Storage temperature Tj – 40 to +125 °C
Mass Tstg 2.9 G Typical value
Isolation voltage Viso 2000 V Ta = 25°C, AC 1 minute, T1·T2·G terminal to case
Product Tags:
npn smd transistor
multi emitter transistor
Quality 600 V 3 Pin Transistor Socket BCR20KM-12L Medium Power Insulated Type for sale
600 V 3 Pin Transistor Socket BCR20KM-12L Medium Power Insulated Type Images